Pękająca skóra na stopach

Mam 65 lat, od 8 lat choruję na cukrzycę, od 4 lat biorę insulinę w zastrzykach, mam cukrzycę 2 stopnia. Od 2 lat zaczęły się moje problemy ze stopami. Z problemem rogowacenia skóry radzę sobie, pod kontrolą dermatologa, stosując maście nawilżające (Oxedermil, Dernilan - kremy) oraz moczenie i ścieranie pumeksem. W okresie wiosenno-letnim szczególnie następują pęknięcia skóry - na piętach i u nasady palucha, które są bardzo bolesne, wyglądają jak przecięta nożem skóra. Po kilku dniach intensywnego smarowania znikają i pojawiają się znowu po jakimś czasie. Nie wiem, czy ma to związek z cukrzycą, ale wcześniej (przed chorobą) nie miałem takich problemów. Proszę o poradę.

Witam,

Opisane uciążliwe zmiany, o które Pan pyta, mogą mieć etiologię grzybiczą, szczególnie częstą u osób chorujących na cukrzycę. By stwierdzić to na pewno, konieczna jest ocena dermatologiczna, dlatego należy pokazać zmiany swojemu dermatologowi. Niestety, jak napisałam wyżej, zmiany grzybicze są częstą przypadłością diabetyków, co spowodowane jest obniżeniem odporności organizmu towarzyszącej cukrzycy. W zapobieganiu ważna jest właściwa kontrola poziomu glukozy w surowicy krwi, a leczenie miejscowe, preparatami przeciwgrzybiczymi zaleconymi przez dermatologa.

Pozdrawiam

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli