Pęknięcia skóry wokół odbytu u 5-latka

Witam. Mój 5 letni synek ma mocno czerwoną pupę - przy samym odbycie i ok 5 cm wokoło. Są małe pęknięcia skóry, zgrubienia - podobne do pieluszkowego zapalenia skóry u maluchów oraz wygląda jakby miejscami skóra się złuszczała. Lekarz przepisał maść z antybiotykiem,zalecił częstą higienę i osuszanie oraz bawełnianą bieliznę. Niestety, to nie działa. Dodam, że synek nie ma zaparć, załatwia się raczej luźno, najczęściej 2 x dziennie. Czy może to być jakaś alergia pokarmowa?Testy nic nie wykazały.

Lek. Paweł Baljon

Witam. Opisane zmiany mogą być spowodowane istnieniem tzw. szczeliny odbytu - do jej powstania predysponują nie tylko zaparcia, ale również biegunki. W leczeniu stosuje się maści z lekami rozszerzającymi naczynia krwionośne. Leczenie jest dość trudne i czasochłonne. Zawsze powinno być również prowadzone pod kontrolą lekarską.