Pęknięcie dziąsła po urazie

Witam serdecznie Wczoraj podczas meczu piłki nożnej obrońca nie trafił w piłkę tylko moja głowę, siła była tak mocna że pękło mi dziaslo i 2 jedynki, jedna jest tylko lekko złamana pod Kątem, druga około połowy, byłem u dentysty żeby żywe, do miazgi nie doszło, kanałowego nie trzeba, moje pytanie czy można odbudować go tak żebym mógł nimi normalnie gryźć, bez obawy że się ukruszy, czy jednak będę musiał myśleć o nakladce, o którą mam obawy gdyż kolega mi powiedział że co 10 lat musi wymieniac

Osobiście odbudowuję takie zęby kompozytem z dobrym rezultatem. W razie ukruszenia można naprawić. W przypadku złej higieny konieczne jest polerowanie na wizytach kontrolnych. Nie zalecam koron u młodych pacjentów ryzyko obnażenia miazgi. Wytrzymałość wystarczająca aby móc jeść pokarmy stałe. Pozdrawiam

Dzień dobry,

to, w jaki sposób należałoby odbudować zęba zależy od tego, jak duży fragment korony jest złamany. Najprostszą możliwością jest założenie tradycyjnego wypełnienia - plomby, która odbuduje utracony fragment. Jeśli złamany fragment jest duży i jest ryzyko, że wypełnienie się odkruszy przy gryzieniu, wskazane byłoby wykonanie korony protetycznej.

Nakładki (szyny ochronne) są wskazane szczególnie dla osób uprawiających sporty kontaktowe (np. boks, karate), ale mogą być używane przez osoby uprawiające każdą dyscyplinę sportu. Bardzo dobrze chronią one szczękę i zęby przed urazami, dlatego warto byłoby się nad takim rozwiązaniem zastanowić.