Pęknięcie tętniaka aorty

Witam ! 1. Proszę mi powiedzieć ile razy może pęknąć tętniak aorty brzusznej? 2. Czy przy kolce nerkowej może dojść do utraty krwi przez drogi pokarmowe? Pozdrawiam Ewa.

Witam Pani Ewo. Ad 1/Pęknięcie tętniaka aorty oznacza gwałtowny krwotok, który może być ostatnim i niepowtarzalnym. Ad 2/ Kolka nerkowa to możliwość krwawienia do dróg moczowych (moczowodów). Stosowane leki mogą wywołać podrażnienie żołądka, zwłaszcza przy współistniejących tam problemach i stąd stać się powodem krwawienia do przewodu pokarmowego - innej możliwości nie widzę.

Tętniak aorty brzusznej pęka na ogół tylko raz - chyba , że jakimś cudem uda się uratować pacjentowi życie! Przy kolce nerkowej nie dochodzi do utraty krwi przez drogi pokarmowe! Może wystąpić krwiomocz , a ew. utrata krwi przez drogi pokarmowe może być równolegle spowodowana inna przyczyną! zż