Pęknięcie zęba po leczeniu

dzis miałam leczony ząb pod mikroskopem. po przyjściu do domu ugryzłam kawałek chleba i ząb pekł. co mam robic dopóki nie pójde na wizyte do dentysty? i co dentysta może zrobić w takej sytułacji?

Dzień dobry,
oczywiście możliwie jak najszybciej udać się do stomatologa.
Lekarz usunie pęknięty kawałek ściany zęba i zabezpieczy opatrunkiem tymczasowym.
Po wygojeniu konieczne zdjęcie RTG w celu oceny rozległości złamania.
Dalsza kwalifikacja zależna od wyniku badania RTG.
Na pewno nie usuwać od razu zęba, nawet jeśli wygląda to nie najlepiej.
Pozdrawiam,
Honorata Krawczykowska

Witam serdecznie,
Na pewno należy jak najszybciej udać się do stomatologa. Do tego czasu starać się nie gryźć tą stroną, delikatnie oczyszczać okolicę tego zęba, aby zmniejszyć ryzyko przedostania się bakterii w szczelinę złamania.
Dalsze postępowanie jest uzależnione od przebiegu złamania. Czasami wystarczy oczyścić i wyrównać pozostałą część i normalnie odbudować jak wypełnienie, czasami konieczna jest korona lub odbudowa na wkładzie koronowo-korzeniowym.
W przypadku niektórych złamań, niezbędne jest natychmiastowe usunięcie zęba. Taki ząb pozostawiony może doprowadzić do stanów zapalnych w kości, stanów ropnych, czy do bardzo silnych objawów bólowych.
Decyzję podejmie stomatolog na wizycie po badaniu klinicznym oraz dokładnej diagnostyce RTG.

Powinna Pani jak najszybciej udać się do lekarza przeprowadzającego zabieg, aby nie doszło do dalszego "kruszenia" się zęba. Oceni obecny stan i zaproponuje najlepszą metodę odbudowy korony ww zęba.