Pęknięte szkliwo a wypadnięcie zęba

Wczoraj dosyć mocno uderzyłam górną jedynką o szklankę, przez chwilę mnie bolało. Teraz wydaje mi się, że mam pęknięte szkliwo? Czy ona może mi wypaść?

Witam. Proszę się nie obawiać, ząb na pewno nie wyleci ale żeby sprawdzić czy nie uszkodziło się szkliwo - powinna Pani udać się do dentysty. Pozdrawiam Krystyna Pikała

Ząb na pewno nie wypadnie. Powinna Pani na pewno udać się do stomatologa który oceni w powiększeniu uszkodzenie szkliwa. Trzeba ocenić czy na powierzchni szkliwa nie powstały pęknięcia. W przypadku odłamania fragmentu szkliwa powinno się odbudować uszkodzony fragment z materiału kompozytowego.

Witam!
Proszę się nie martwić - ząb nie wypadnie. Warto jednak zgłosić się na kontrolę do dentysty, który sprawdzi żywotność miazgi i oceni stopień pęknięcia szkliwa. Proszę pamiętać, jeśli uraz był znaczny to ząb może obumrzeć po dwóch miesiącach - warto to skontrolować,
Pozdrawiam!

Jeżeli ząb się nie ruszał po urazie to już raczej nie ma szans, żeby go Pani straciła. Natomiast to, że podczas urazu pękło szkliwo może nie mieć żadnych skutków (chociaż to pęknięcie będzie z Panią do końca życia), albo może spowodować odkruszenie fragmentu korony zęba, nadwrażliwość lub nawet obumarcie miazgi. Bez paniki. Proszę obserwować ząb.