Pewność siebie i dobre samopoczucie po alkoholu

Mam pytanie odnośnie działania alkoholu. Otóż zawsze czułem się smutny, niepewny siebie a jednocześnie jestem pewny tego że jestem przystojny, elokwentny lecz nie potrafię tego wyrazić. Po spożyciu alkoholu wszystko mija, czuję się świetnie, pewny siebie, świadomy tego co robię, nie czuję oporu w kontakcie z ludźmi, ten stan utrzymuje się cały następny dzień. Po tym czasie znów wracam do niekończących się zmartwień. Czy to za sprawą jedynie wydzielających się endorfin?

Własnie z tych powodów, które Pan opisał (dobre samopoczucie i wrażenie większej swobody w kontaktach interpersonalnych), ludzie zaczynają sięgać po alkohol. Jednak stosowanie go w celu poprawy samooceny i regulowania emocji jest bardzo niebezpieczne - to jedna z głównych przyczyn popadania w uzależnienie. Jeśli na trzeźwo czuje się Pan sam ze sobą źle (niepewny, smutny) to raczej należałoby potraktować to jako zachętę do rozwijania umiejętności społecznych niż do sięgania po alkohol czy inne środki psychoaktywne. Służą do tego różne treningi psychologiczne czy psychoterapia.

Dzień dobry, jeżeli czuje się pan w ten sposób po alkohoholu, tym bardziej powinien go pan unikać. Rzeczywiście działanie alkoholu może znosić pewne ograniczenia i zahamowania jednak po pewnym czasie alkohol może zacząć przynosić skutki odwrotne. Zachęcam do pracy nad sobą, rozwijania kompetencji komunikacyjnych, pracy nad pewnością siebie w stanie trzeźwości. Można tego dokonać na kilka sposobów: czytając książki rozwojowe, uczestnicząc w szkoleniach i warsztatach lub podejmując terapię. Pozdrawiam.