Picie dużej ilości wody podczas diety

Witam, chciałabym się dowiedzieć jaka jest dzienna norma picia wody mineralnej. Jestem osobą z nadwagą 80kg przy 168cm wzrostu, chciałabym zrzucić parę kg ale najpierw muszę odzwyczaić się od podjadania, trudno mi wytrzymać 3godz od posiłku do posiłku. Rozwiązaniem mogłoby być picie wody mineralnej, bo zauważyłam, że kiedy dużo piję to nie czuję głodu i nie mam potrzeby podjadania. Mogłabym wypijać 5-6 litrów dziennie, ale czy to zdrowe, czy nie rozreguluje pracy nerek? Pozdrawiam

Witam serdecznie.
Powinno wypijać się od 30-35 ml płynów na 1 kg masy ciała. Ilość ta może ulegać modyfikacji w zależności od stanu fizjologicznego (np.gorączki- wówczas wzrasta), aktywności fizycznej i wieku. Przy obecnej masie ciała potrzebuje Pani około 3 litrów płynów dziennie. Przyjmowanie nadmiernej ilości płynów może prowadzić do przewodzenia, którego skutkiem jest m.in hiponatremia- zbyt niski poziom sodu we krwi. Wiąże się to z zaburzeniem elektrolitów i jest niekorzystne dla ogólnego funkcjonowania organizmu.
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Dr Agata Cezari Dietetyk, Wrocław

Po pierwsze, prawdopodobnie ma Pani problem z insuliną, stąd podjadanie. Wodę liczy się indywidualnie dla pacjenta, 35 ml/kg masy ciała. Musi Pani całkowicie zmienić system odżywiania, od nowa całkowicie nauczyć się jeść, ale warto, zmienia życie i jego jakość nie do poznania.
pozdrawiam!

5-6 litrów wody to trochę przesada w moim odczuciu. Nie ma czegoś takiego jak norma wypijanej wody, są za to zalecenia. I w Pana przypadku 2-2,5 l chyba powinno wystaczyc, czyba ze jest upał, albo intensywnie Pan trenuje. rzeczywiście wypijanie wody, gdy odczuwamy ssanie w żołądku jest jedną z zalecanych technik walki z głodem, ale nie u każdego się sprawdza. Najważniejsze chyba, to spożywanie częstych ale mniejszych posiłków. tak więc 5-6 posiłków dziennie (co 2-3 godziny) odpowiednio skomponowanych plus picie wody pomiędzy nimi. Woda powinna być niegazowana. Proszę wyeliminować z diety wszystkie cukry proste (cukier, fruktoza, miód itp), a zatem zmniejszyć też ilośc zjadanych owoców, do 1 dziennie, do południa.