Resekcja żołądka a picie piwa

Moja teściowa jest po resekcji żołądka, wykryto raka na żołądku i go usunięto. rozpoczęła chemie i zakończyła ją. czuje się znakomicie. po resekcji żołądka i zakończeniu chemii zaczęła pic w dużej ilości piwo (2-4 dziennie). tłumaczy ze nic innego nie mogę pic bo woda jej nie smakuje ani żadne soki. przed choroba stroniła od alkoholu i nigdy nie piła. czy po resekcji żołądka jest to normalne a jeżeli nie proszę o rade.nie znam sie na gastrologii.ale boje się ze popadnie w alkoholizm. czy po resekcji żołądka i chemioterapii można pić piwo w tak dużych ilościach? czy faktycznie jest możliwe, że teściowa nie może pić nic innego oprócz piwa czy może to jedynie wymówka, by pić tak dużo alkoholu bo już się uzależniła? Nie wiem już sama co o tym myśleć, martwię się o nią... Będę wdzięczna za każdą poradę i odpowiedź. Pozdrawiam.

Witam serdecznie,

Resekcja żołądka związana jest z zaburzeniem pierwszych etapów metabolizmu alkoholu, przez co poziom alkoholu we krwi zwiększa się szybciej niż u zdrowej osoby (alkohol jest częściowo metabolizowany przez enzym ADH - osoba taka "szybciej się upija", ma większą zawartość alkoholu w organizmie i dłużej go z niego eliminuje). Po usunięciu żołądka wielu pacjentów musi zmienić swoje nawyki żywieniowe (jeśli do tej pory Pani teściowa spożywała dużo słodyczy, tłuste i smażone potrawy, a dodatkowo jadła dużo to alkohol może być próbą zastąpienia przyjemności z jedzenia). 2-4 piwa to zdecydowanie zbyt duża ilość alkoholu dla osoby, której usunięto żołądek. Osoby po resekcji szybciej odczuwają działanie alkoholu, a zatrucie nim jest trwalsze niż przed zabiegiem. Zmiany zachodzące w organizmie po operacji mogą doprowadzić do rozwoju uzależnienia. Najlepiej podjąć edukację i działania mające na celu zmniejszenie i wyeliminowanie alkoholu. Taka ilość tej substancji może prowadzić do powikłań, problemów z zespołem poposiłkowym (często pojawiającym się u pacjentów z usuniętym żołądkiem), problemów z wątrobą oraz nerkami.

Zapraszam także na stronę naszej poradni www.kalorynka.pl, aby dowiedzieć się więcej o zdrowej i zbilansowanej diecie.

Pozdrawiam,
mgr dietetyk
Aleksandra Erdmann