Zapytaj lekarza

1 , 0 2 0 , 3 8 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Picie piwa po resekcji żołądka

Moja teściowa jest po resekcji żołądka, wykryto raka na żołądku i go usunięto. rozpoczęła chemie i zakończyła ją. czuje się znakomicie. po zakończeniu chemii zaczęła pic w dużej ilości piwo (2-4 dziennie). tłumaczy ze nic innego nie mogę pic bo woda jej nie smakuje ani żadne soki. przed choroba stroniła od alkoholu i nigdy nie piła. czy po usunięciu żołądka jest to normalne a jeżeli nie proszę o rade.nie znam sie na gastrologii.ale boje się ze popadnie w alkoholizm.
KOBIETA, 50 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Resekcja żołądka związana jest z zaburzeniem pierwszych etapów metabolizmu alkoholu, przez co poziom alkoholu we krwi zwiększa się szybciej niż u zdrowej osoby (alkohol jest częściowo metabolizowany przez enzym ADH - osoba taka "szybciej się upija", ma większą zawartość alkoholu w organizmie i dłużej go z niego eliminuje). Po usunięciu żołądka wielu pacjentów musi zmienić swoje nawyki żywieniowe (jeśli do tej pory Pani teściowa spożywała dużo słodyczy, tłuste i smażone potrawy, a dodatkowo jadła dużo to alkohol może być próbą zastąpienia przyjemności z jedzenia). 2-4 piwa to zdecydowanie zbyt duża ilość alkoholu dla osoby, której usunięto żołądek. Osoby po resekcji szybciej odczuwają działanie alkoholu, a zatrucie nim jest trwalsze niż przed zabiegiem. Zmiany zachodzące w organizmie po operacji mogą doprowadzić do rozwoju uzależnienia. Najlepiej podjąć edukację i działania mające na celu zmniejszenie i wyeliminowanie alkoholu. Taka ilość tej substancji może prowadzić do powikłań, problemów z zespołem poposiłkowym (często pojawiającym się u pacjentów z usuniętym żołądkiem), problemów z wątrobą oraz nerkami.

Zapraszam także na stronę naszej poradni www.kalorynka.pl, aby dowiedzieć się więcej o zdrowej i zbilansowanej diecie.

Pozdrawiam, mgr dietetyk Aleksandra Erdmann

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Posiada również tytuł Instruktora Rekreacji Ruchowej ze specjalnością "fitness - nowoczesne formy gimnastyki".
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy