Picie skrzypu i pokrzywy przy kamicy moczowej

Witam, od kilku lat mam problemy z nerkami, w tym z kamicą moczową. Słyszałam, że w profilaktyce takich chorób może pomóc m. in. picie skrzypu czy pokrzywy. Czy to prawda? W jakich dawkach stosować zioła, żeby sobie pomóc ale nie przedawkować? Czy mogą mieć jakieś skutki uboczne?

Twierdzi się, że istnieją zioła, które mają zapobiegać powstawaniu kamieni i/lub ułatwiać wydalanie drobnych kamieni, brak na ten temat przekonujących, naukowych raportów - raczej opisy tzw. medycyny ludowej lub "naturalnej". Najbardziej poznana jest marzanna barwierska. Skrzyp wchodzi w skład kilku preparatów przeciwkamiczych, dostępnych w aptekach. Podobnie z pokrzywą - ma ona mieć w dodatku działanie odkażające drogi moczowe. W zapobieganiu kamicy istotne jest - odpowiednie ograniczenia dietetyczne, duża podaż płynów, zwłaszcza pod wieczór, nie dopuszczanie do odwodnienia (!) - uzupełnianie płynów w dni gorące (bardzo wskazane - woda Jana lub Dąbrówki), w czasie potów, gorączki, biegunki itp. Pozdrawiam rh