PID - zapalenie narządów miednicy mniejszej - bóle brzucha

Witam, Mam 28 lat i mieszkam za granicą. Na początku listopada 2009 wykryto u mnie i mojego chłopaka bakterie chlamydi... Odbyliśmy trzykrotne leczenie antybiotykami (D*** i mM*** 2 tygodnie, nastepnie również 2 tygodnie). Chlamydia zniknęła jednak po okresie miesiąca, na początku lutego, pojawiły się silne bóle w prawym podbrzuszu w miednicy. Wszelkie badania krwi i moczu są idealne, brak nawrotu jakichkolwiek infekcji. Lekarze - urolog i internista - podejrzewają PID - okołowątrobowe zapalenie. Podwójne badania ginekologiczne (USG, wymaz, ultrasonografia)  nie wykazały żadnych niepokojących zmian). Obecnie czekam na kolejną wizytę u ginekologa (dopiero za mies.), który ma zadecydować o dalszym leczeniu. Lekarze podejrzewają, że mogę mieć wewnętrzne rany po chlamydii. Proszę o odpowiedć, co to oznacza, jakie jest postępowanie, dalsze leczenie i czy w moim przypadku, gdzie wszystko zostało wykluczone, jedynym wyjściem jest laparoskopia? Dodam, że męczę się z tym bólem już 5 mies. 3 dni temu bóle się nasiliły, występują w całym podbrzuszu. Po wizycie w szpitalu otrzymałam tabletki T***/paracetamol, na których mam żyć przez kolejny mies. Będę wdzięczna za podpowiedć, co mi może dolegać. Dziękuję, Katarzyna

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

PID oznacza zapalenie narządów miednicy mniejszej.  Rzeczywiście najczęstszą przyczyną jest zakażenie Neisseria gonorrhoeae lub Chlamydia trachomatis lub oba tymi drobnoustrojami. Objawy przedmiotowe i podmiotowe przy podejrzeniu PID nie są niestety czułe i swoiste i nawet po badaniu bakteriologicznym, wynik ujemny nie wyklucza schorzenia.

U Pani można podejrzewać, albo nawrót zakażenia lub przejście jego w postać przewlekłą (mimo ujemnych posiewów) lub, co wydaje się bardziej prawdopodobne, odległe skutki przebycia PID, czyli zespół bólowy miednicy mniejszej. Przy tej jednostce chorobowej najczęściej dołączają się również takie objawy jak znaczne, nieprawidłowe upławy, bolesne stosunki płciowe, tkliwość podbrzusza. Podczas badania ginekologicznego ból może się wzmagać.

Złotym standardem w ustalaniu ostatecznego rozpoznania (zwłaszcza w przypadkach wątpliwych) jest laparoskopia. Można wówczas pobrać materiał do badań bezpośrednio z jajowodów i zagłębienia odbytniczo-macicznego bez zanieczyszczania ich florą z pochwy. Dodatkowym wskazaniem do wykonania tego badania jest fakt, iż w odległych zespołach bólowych, ból jest spowodowany napinaniem się zrostów w trakcie pękania pęcherzyka jajnikowego.

Zmniejszenie dolegliwości przynosi zazwyczaj usunięcie zrostów – wykonywane zazwyczaj podczas właśnie laparoskopii diagnostycznej, co pozwala na przywrócenie prawidłowych stosunków anatomicznych w miednicy mniejszej. Zrosty rzadko są widoczne w badaniu usg przezpochwowych. Laparoskopia pozwoli również wykluczyć np. ropnie jako pozostałości po zapaleniu, np. w okolicy wątrobowej.

Przewlekły zespół bólowy jest bardzo trudny do wleczenia i trwa zazwyczaj bardzo długo. Związane jest to z trudną diagnostyką, co wiąże się z trudnościami w ustaleniu odpowiedniego, skutecznego leczenia. Sądząc z przyjmowanych przez Panią leków bólowych, dolegliwości rzeczywiście są silne, dlatego jeżeli będą się utrzymywać, tak jak wspomniałam, najodpowiedniejszym wyjściem wydaje się wykonanie laparoskopii diagnostycznej, z ewentualnym rozszerzeniem również na leczniczą.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!