Pieczenia w rzucie żołądka

Mam 50 lat. Ze względu na pieczenie żołądka często leczony (od kilku lat) Controlockiem 40 lub 2x40. Innego sposobu lekarz nie proponował. Co najwyżej leki prokinetyczne. Ostatnio w gastroskopii po 7 tygodniach controlocku 40 x 1 stwierdzono: "błona śluzowa dolnej części trzonu i części przedodźwiernikowej plamiście zaczerwieniona. Oddźwiernik niezmieniony, brak bakterii Hp. Pozostałe rzeczy bez zmian. Stwierdzono: "zapalenie błony śluzowej żołądka". Zaznaczę, że przez 2,5 godz. jak czekałem na to badanie a było ono ok. godz. 11.00 piekł mnie żołądek, a lekarz nie stwierdził kwasu ani żółci w żołądku. To co mnie piekło i to po 7 tyg. leczenia Controlockiem 40? W tomografii komp. sprzed 2 lat, wtedy też miałem silne dolegliwości, ale nie tak jak teraz, kiedy jestem po wielu tygodniach przyjmowania controlocku 40, wszystko było w normie, łącznie z woreczkiem żółciowym, trzustką, nerkami itd. Jedynie na wątrobie: "w fazie tętniczej uwidoczniono 4mm obszar hyperwaskularny na obwodzie V seg. wątroby. Obraz TK może odpowiadać zmianie pochodzenia naczyniowego. "Ostatnie USG potwierdza obraz TK. sprzed 2 lat. Pozostałe rzeczy są ok. Zauważyłem też, że słodycze, mięso mi nie szkodzą wręcz przeciwnie. Kwaśne, ale w małej ilości też nie. Zgagi nie mam.Tylko pieczenie żołądka. Czy może to być nieżyt bezkwaśny skoro pieczenie pojawiało się np. po trzech dniach, ranigast max 3 x dziennie. Lub Controloc po kilku tygodniach brania lub w czasie brania? Jak to leczyć? Jak stwierdzić czy to jest niedokwasota? Kiedyś lekarz mi mówił, że to się bada w warunkach szpitalnych i zmienił temat. Mam wrażenie, że nie chciał tego przypadku badać. Bardzo proszę o odpowiedź. Dziękuję. Janusz S.

Takie dolegliwości typu pieczenia w rzucie żołądka wcale nie muszą być związane z patologią w zakresie żołądka. Może to tylko podrażnienie nerwów obwodowych na tle nerwicowym przejawiające się w ten sposób. Raczej stosowanie pantoprazolu nie powinno wywoływać stanu zapalnego żołądka ani dolegliwości jakie Pan opisuje (całkowite zahamowanie wydzielania kwasu solnego przez żołądek). W Pana przypadku radziłbym ewentualnie jeszcze wykonać badanie pehametrii czyli ocenę stężenia kwasu solnego (wydzieliny z żołądka) w przełyku. Takie badanie (24 godzinne) wykonuje się tylko w wybranych ośrodkach medycznych (odpowiedni sprzęt), z reguły w warunkach szpitalnych, na oddziałach gastroenterologicznych (głównie klinicznych). Dlatego radziłbym, aby leczeniem Pana dolegliwości zajął się gastroenterolog. To gastroenterolog zadecyduje po bezpośrednim badaniu i wynikach badań obrazowych, dodatkowych o dalszym sposobie postępowania.