Pieczenie i bardzo mocne uciski w klatce piersiowej. Co to oznacza?

Witam... 21 lat mężczyzna, mam takie pytanie, a mianowicie w lutym tego roku dostałem bardzo dziwnego ataku: robiło mi się strasznie gorąco, przez głowę przeszedł mnie dziwny, bardzo gorący prąd przez całe ciało, po chwili doszedł lęk i strasznie mocne i szybkie bicie serca. Zabrała mnie karetka. Stwierdzono tachykardię zatokową - nerwica. Po wyjściu ze szpitala ataki bardzo często się pojawiały ponownie, zacząłem sam wykonywać badania na własną rękę. Zrobiłem 3-krotnie echo serca, 3-krotnie próbę wysiłkową, kilka razy holtera EKG, na którym raz zarejestrował mi się podobno częstoskurcz nadkomorowy, napadowy dochodzący do 162 i było to w nocy podczas snu. Obudziłem się i bardzo mocno to czułem oraz 68 bradykardii, 5 pobudzeń nadkomorowych przedwczesnych i jeden niemiarowy. Napisałem podobno, ponieważ zdania zostały podzielone między lekarzami, jedni mówią, że jest to częstoskurcz nadkomorowy, inni, że tachykardia zatokowa. Bardzo się boję, nie wiem już, co mam robić. Zrobiłem 2-krotnie gastroskopię, 2-krotnie tomografię komputerową głowy, angio-TK klatki piersiowej, CTK tętnic mózgowych, badanie na metoksykatecholaminy, 3-krotnie RTG klatki piersiowej oraz kręgów szyjnych... Wszystkie badania wyszły dobrze. Ból wciąż jest, jest on napadowy, ale nie do wytrzymania, jest to ściskanie/gniecenie/pieczenie/kłucie/rozrywanie w klatce piersiowej, przy tym dziwne uczucia jakby serce się obracało. Mam też ataki przyspieszonego bicia serca, albo uczucie zamierania. Ból promieniuje do lewej ręki, barku i łopatki, towarzyszy temu mocny niepokój... Bardzo często się duszę, naciąga mnie na wymioty, oddaję bardzo dużo moczu w nocy... Zaznaczę, że niczym się nie denerwuję. Nie mam żadnych sytuacji stresowych, a to ciągle jest i nikt nie może mi powiedzieć co to, dlaczego. Błagam, pomocy, powiedzcie proszę, co mogę zrobić, gdzie mam się udać, jest naprawdę bardzo ciężko to wszystko znieść...
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam,

Objawy mogą wynikać z epizodów tachykardii zatokowej bądź częstoskurczu nadkomorowego. Oba stany zdarzają się u młodych osób zwłaszcza emocjonalnie reagujących na pewne sytuacje.
Jeśli dotąd nie wykonano warto rozważyć wykonanie badania angio-TK klatki piersiowej być może również jamy brzusznej. Nie jest to badanie obojętne dla organizmu, więc potrzebę jego wykonania należy przedyskutować z lekarzem zorientowanym w historii Pana dolegliwości.

Tak szeroka diagnostyka, jaką dotąd przeprowadzono mogła objąć już powyższe obszary oraz ocenić naczynia, w tym aortę.
Pozdrawiam

Magdalena Mroczek

Objawy, które u Pana występują mogą być wynikiem zatokowej tachykardii bądź częstoskurczu nadkomorowego. Być może należy powtórzyć badanie 24 godzinne ekg lub przeprowadzić badanie 72 godzinne holtera, aby upewnić sie co diagnozy. Musi o tym jednak zadecydować kardiolog prowadzący.

Jeśli chodzi o objawy zawału to należą do nich:ból w klatce piersiowej lub złe samopoczucie, mocny ból w rejonie ramion, szyi, żuchwy lub pleców, zmęczenie, nudności, kłopoty w oddychaniu, zawroty głowy, uczucie lęku przed śmiercią oraz nagłe osłabienie, które może prowadzić do upadku.

Ból opisywany jest jako mocny ucisk w klatce, taki jak przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów. Ból często opisywany jest też jako kłujący, promieniujący typowo do lewej części żuchwy i do szyi.

Ponieważ w Pani przypadku wykonano wszystkie badania i były one, poza okresami tachykardii, prawidłowe, to ból prawdopodobnie wynika z zburzeń lękowych. Poza tym jest Pan bardzo młody, a duża część chorób serca występuje przeważnie u osób starszych.. Ból jaki Pan opisuje może wystąpić np. w atakach paniki lub w depresji. Proszę zgłosić się do psychologa, pomocne może być nauczenie się niektórych technik radzenia sobie ze stresem i psychoterapia. Można zacząć leczenie farmakologiczne, jeśli dolegliwości są bardzo silne. Samemu można stosować preparaty ziołowe np. napary z melisy.

Czasami nie występuje jednak stresująca nas przyczyna, a pomimo tego mogą zdarzyć się ataki paniki. Dolegliwości są bardzo nieprzyjemne, przypominają często zawał serca. Jeśli jednak wyniki badań są prawidłowe, w takim przypadku należy zastanowić się nad możliwością psychicznego podłoża dolegliwości. Jeśli badania serca były w normie nie ma sensu ich powtarzać. Proszę skonsultować się jeszcze z prowadzącym kardiologiem, aby mieć pewność, że nie ma podłoża organicznego dolegliwości.