Pieczenie i swędzenie a hemoroidy

witam, mam pytanie zwiazane z pieczeniem i swedzeniem odbytu.mam 42 lata od dluzszego czasu odczowam pieczenie odbytu ,zauwazylem ze pieczenie pojawia sie w okresie zimowym czyli jak siade sobie na czyms zimnym ,nie mam zadnych objawow pojawienia sie krwi w stolcu ale mam hemorojda ktorego lecze ogolnie dostepnymi masciami na hemorojdy ale pieczenie nie ustepuje ,czy moze to byc jakas grzybica i jak to leczyc moze sa masci bez recepty .za porade dziekuje

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Grzybica odbytu nie jest rzadkim zjawiskiem. „Złapanie” grzybicy jest prostsze niż można by przypuszczać. Co gorsza, wiele osób jest zarażonych grzybicą i nawet o tym nie wie, w związku z czym nie podejmuje leczenia. Można sięgnąć po leki bez recepty lub na receptę, a także skorzystać z domowych metod leczenia infekcji. Do przeciwgrzybiczych leków dostępnych bez recepty należą kremy, czopki oraz pastylki. Środki te są łatwo dostępne i stosunkowo niedrogie. Jeżeli swędzenie odbytu przeradza się w chroniczną dolegliwość, skóra wokół odbytu staje się podrażniona i tkliwa, może również zyskać na grubości i stać się twarda. Ciągłe drapanie się może dodatkowo powodować uszkodzenia i pęknięcia w skórze odbytu. Wówczas wzrasta ryzyko bolesnych infekcji odbytu.