Pieczenie oczu i wrażliwość na sztuczne światło

Witam, proszę o pomoc.

Moja córka (lat 30) od ponad miesiąca ma problem z oczami. Objawy są następujące: pieczenie oka, żyłki nieruchome na spojówce, wrażliwość na światło sztuczne, słoneczne jest tolerowane. Zostało zdiagnozowane wirusowe zapalenie oka. Wykonane zostały badania wymazu oka. Żadnych wirusów ani bakterii. Ale lekarz zastosował najpierw steryd, później antybiotyk. Niestety nic nie zadziałało. Otrzymałam informację, że takie zapalenie może trwać do miesiąca i właściwie żaden lek nie przynosi ulgi, to przechodzi jakby samo. Czy tak może być?

Witam serdecznie!

Objawy jakie Pani opisuje mogą być spowodowane różnymi przyczynami. Najczęstszą jest oczywiście stan zapalny spojówek. Zapalenie może być spowodowane przyczyną bakteryjną (wtedy zwykle pojawia się ropna wydzielina w kącikach oczu), wirusową, alergiczną, odczynową, chemiczną itp. Objawy sugerujące zapalenie spojówek mogą także towarzyszyć schorzeniom ogólnoustrojowym - np. choroby reumatyczne, choroby zapalne jelit. W rozpoznaniu ma znaczenie przede wszystkim rozmowa z pacjentem i ustalenie możliwego czynnika sprawczego (np. noszenie soczewek kontaktowych, zażywane leki, choroby przewlekłe, alergie). Przeciągające się zapalenie spojówek często spowodowane jest przyczynami alergicznymi (np. zastosowanie nowego kremu do twarzy, alergia związana z pyleniem roślin). Jeżeli córka pomimo leczenia nadal ma dolegliwości, konieczna jest z pewnością ponowna konsultacja u lekarza okulisty, a w razie współistnienia innych objawów najlepiej także u lekarza internisty.

Pozdrawiam