Pieczenie przełyku a związek z bakterią Helicobacter

Leczylam antybiotykiem helicobacter aczkolwiek tego przy gastroskopi - zapomniono mi sprawdzic stan - mam sobie kupic test w aptece... masakra w wynikach mam blone sluzowa zaczerwieniona w antrum,odzwiernik ziejacy,rozpoznanie gastrits chronica.Pisze na forum poniewaz od kilku dni dolega mi pieczenie w gardle i przelyku takie dziwne jakbym sie kasu napila i mi cos wyzeralo, czasami rowniez mi sie odbija i nie mam apetytu, zazwywam rennie itp ale nic mi nie pomaga;/ prosze o porade co robic..

Lek. Marta Gryszkiewicz

W przypadku stwierdzonego przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka powinna Pani stosować lek z grupy inhibitorów pompy protonowej. Blokuje on receptory w bł. śluzowej tego narządu i zapobiega nadmiernemu wydzielaniu kwasu solnego. Lek ten jest dostępny na receptę. Dlatego też należy udać się do swojego lekarza rodzinnego z wynikami badania gastroskopii.
Jeśli test oddechowy na obecność H. Pylori wyjdzie pozytywny, należy przeprowadzić eradykację tej bakterii, co powinno się przyczynić do zmniejszenia stanu zapalnego żołądka.
Obecnie występujące dolegliwości mogą być spowodowane zarzucaniem treści żołądkowej do przełyku. Można temu zapobiegać na kilka sposobów - spać z lekko uniesioną na poduszce głową, ostatni posiłek spożywać nie mniej niż 2 godziny przed snem, pić dużo obojętnych płynów (najlepiej woda mineralna niegazowana).