Piekące bóle brzucha pod lewym żebrem

Witam.Od półtora miesiąca mam raz kłujące,raz pieczące bóle brzucha pod lewym żebrem które są stałe jednak niezbyt intensywne, od czasu do czasu-zwłaszcza w nocy sa naprawde silne.nie pojawiają sie po posiłku i raczej nie zaleza od pozycji.od tygodnia mam takze ból lewej łopatki.Po 10-dniowym pobycie w szpitalu lekarze stwierdzili,że to zapalenie żoładka i zakazenie helicobacter pylori.ja jednak boje sie ,że to trzustka.czy powinnam wykonac tomografie?Czy takie dolegliwosci moze dawac żołądek?

Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani,
Objawy bardziej przemawiają za chorobą żołądka. W celu oceny trzustki można wykonać USG jamy brzusznej oraz oznaczyć poziom amylazy i lipazy. Z wynikami proszę udać się do internisty lub gastrologa.

Witam. Rozumiem że miała Pani wykonaną gastroskopię i diagnoza została postawiona na jej podstawie? Jeśli tak zdecydowanie należy zacząć od przeleczenia w kierunku tej choroby - jeśli objawy nie ustąpią można poszukiwać innych przyczyn. Tomografia komputerowa nie jest badaniem obojętnym dla organizmu więc jeśli nie ma ewidentnych wskazań nie należy jej nadużywać. Pomimo "medialności" w ostatnim czasie chorób trzustki nie są one bardzo częstą przyczyną bólów brzucha.