Pielęgnacja blizny po zabiegu chirurgicznym

Witam! Miesiac temu mialem zabieg chirurgiczny na łydce. Szwy sa juz wyciagniete no i zostala blizna. Czym moge to teraz pielegnowac aby jak najszybciej sie zagoiła? Jaki srodek jest najlepszy?

Jeśli gojenie przebiegło prawidłowo i blizna jest normalna, najlepsze będą żele silikonowe. Produkuje je kilka firm, proszę spytać w aptece.

Dzień dobry,

Proszę się skupić na masowaniu blizny w celu jej uelastycznienia (aby była gładka i miękka). Najlepiej 2x dziennie po ok 10 min, używać do tego kremu, żelu z silikonem a nawet zwykłej oliwki. Dużo natłuszczać bliznę- popularne są kremy, które zawierają wyciąg z cebuli, witaminy E i C. Warto rozważyć laserowe spłycenie blizny laserem Co2.

Pozdrawiam serdecznie.

Dzień dobry, najważniejsze w pielęgnacji blizn po zabiegach operacyjnych jest zapewnienie ochrony przed promieniowaniem UV i nakładanie warstwy ochronnej oraz rozciąganie i/lub masaż , ale w przypadku nieprawidłowego ukształtowania się blizny jedynie chirurg plastyczny może je skorygować.
Dr Janusz Jaworowski.