Pierwotna żółciowa marskość wątroby a planowanie ciąży

Witam. Mam pierwotną żółciową marskość wątroby i biorę Proursan (2 tabletki dziennie). Chciałbym zacząć starać się o dziecko. Na ulotce leku jest informacja, że nie powinno się go przyjmować w ciąży ale znalazłam też informację, że często syosowany jest podczas cholestazy ciążowej. Czy jest on niebezpieczny dla dziecka? Czy powinnam go odstawić w momencie starania się o dziecko. Dodam, że obecnie wszystkie wyniki mam w normie ale nie wiem jak będzie po odstawieniu leku. Pozdrawiam

Nie ma bezpiecznych leków dla dziecka i każdy lek ma wpływ na organizm nie tylko matki, ale i rozwijającego się dziecka w jej łonie. Jeśli jednak ewidentnie wymaga Pani leczenia tym lekiem to musi go Pani stosować, a jego wpływ na płód jest raczej niewielki i raczej nie powinna Pani mieć przeciwwskazań do zajścia w ciążę w czasie stosowania tego leku. Oczywiście ważne, aby konkretnych informacji w tym względzie uzyskać od ginekologa i hepatologa.