Pierwotny zanik miesiączki u 33-latki

Witam,mam 33 lata i pierwotny zanik miesiączki. Policystyczne jajniki, diagnoza stwierdzona przez trzech lekarzy 15 lat wcześniej. Wszyscy lekarze zalecili tabletki antykoncepcyjne. Zaznaczę ze zawsze miałam niedowagę, niedługo bede starać sie o dzidziusia i zaczynam sie martwić czy mam szanse zajść w ciąże przy takim schorzeniu? Moj lekarz twierdzi ze bede idealnym przypadkiem dla kliniki niepłodności. Ostatnio zainteresowałam sie dieta na insulinoodpornosc ale czy przy niedowadze ma to sens?

Dzień dobry. Rzeczywiście PCOS (zespół policystycznych jajników) jest czynnikiem mocno utrudniającym zajście w ciążę. Są lekarze, którzy twierdzą, że jest to niemożliwe przy tym schorzeniu, jednak z praktyki wiem, że bywa z tym różnie. Jeśli chodzi o dietę, to nie ma tu absolutnie znaczenia, że ma Pani niedowagę. Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie, czy występuje u Pani insulinooporność. Te dwa schorzenia są bardzo często skorelowane, jednak nie jest tak w 100 % przypadków. Jeśli do tej pory nie wykonywała Pani badania, to należałoby zrobić krzywą glukozową i insulinową. Jeśli insulinooporność rzeczywiście zostanie stwierdzona, wtedy dieta o niskim indeksie (a raczej ładunku) glikemicznym, będzie jak najbardziej wskazana. Należy tylko zwrócić uwagę, by zawierała odpowiednią podaż energii dla Pani masy ciała.Jeśli insulinoopornośc nie zostanie stwierdzona, to również dobrze byłoby wdrożyć pewne zmiany w diecie. Istnieje wiele zaleceń żywieniowych wspomagających płodność.

Dzień dobry,

prawidłowo odżywiony organizm, co jest nierozerwalnie połączone z odpowiednią masą ciała daje nam większe prawdopodobieństwo na szybsze potomstwo.

Natomiast u Pani mimo wszystko trzeba będzie się skupić także na leczeniu jednostki chorobowej - niemniej jednak proszę się nie martwić - przy odpowiednio dobranym leczeniu pod kontrolą dobrego ginekologa/kliniki ma Pani szanse. Oczywiście wiek również ma znaczenie - uważam, że najlepiej będzie umówić się na konsultację z ginekologiem, który oceni Pani przypadek i najlepiej odpowie na Pani pytania.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga