Pierwsza antykoncepcja hormonalna - czy skutki uboczne miną?

Witam, mam 28 lat i 10 dni temu rozpoczęłam pierwszą w swoim życiu antykoncepcję hormonalną. Pani ginekolog przepisała mi tabletki Y***. Pierwszą tabletkę wzięłam rano w drugim dniu cyklu. Już wieczorem tego samego dnia odczuwałam mrowienie, szczególnie w lewej nodze, które jednak ustało następnego dnia rano. Miałam wrażenie, że z kolejnymi dniami mrowienia stają się coraz słabsze, ale jednak dołączyły lekkie kłucia, potem ból i ociężałość. Nie mam żadnych opuchnięć czy zaczerwień, ból nie jest silny, bardziej tępy, powodujący dyskomfort. Nie jest to też ból ciągły, ale pojawia się dość często. Poza tym zaczęły boleć mnie piersi. Dodam, że nigdy nie paliłam. Czy jestem zmuszona odstawić natychmiast te tabletki, czy może jest to okres, kiedy organizm przyzwyczaja się do tej metody i muszę to przeczekać? Czy w przypadku takich objawów będę mogła stosować jakiekolwiek inne preparaty hormonalne? (np. inne tabletki, krążek dopochwowy). Bardzo proszę o radę.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,
tabletki antykoncepcyjne, podobnie jak inne leki, mają wiele działań niepożądanych. Niektóre z nich występują na początku przyjmowania leku, a następnie ustępują. Inne zaś są wskazaniem do natychmiastowego przerwania zażywania tabletek.
W przypadku tabletek Y*** zarówno ból piersi, jak i mrowienia są związane z przyjmowaniem ich.

Jeżeli nie ma zaczerwienienia kończyn dolnych oraz dolegliwości bólowych, a tylko pobolewania, to można z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć zakrzepicę. Zatem nie ma powodów do przerwania przyjmowania leku. Gdyby jednak dolegliwości bólowe się nasiliły, a dodatkowo dołączyły się zmiany skórne na nogach, należy niezwłocznie udać się na wizytę do lekarza. W przypadku nieustąpienia dolegliwości bólowych piersi oraz nóg, należy rozważyć zmianę tabletek na inne.

Pozdrawiam