Pierwsza miesiączka a intensywność wzrostu

Witam serdecznie :) Mam pytanie: do którego roku życia rosną dziewczyny? Mam 14 lat i 156 cm wzrostu. Słyszałam, że po pierwszej miesiączce nie można urosnąć już za wiele, jak 2-3cm. Czy jeszcze urosnę? Zdaję sobie sprawę, że to też sprawa indywidualna każdego człowieka, ale czy mam jeszcze jakąś szansę urosnąć więcej niż te kilka centymetrów? Dodam, że moi rodzice sporo urośli w szkole średniej, więc może być to kwestia genetyczna? Moja mama 165 cm, a tata 178cm. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam!

Rzeczywiście największa intensywność wzrostu u dziewczynek przypada na okres do pierwszej miesiączki. Po jej wystąpieniu zazwyczaj przyrost na wysokość jest już nieznaczny. Oczywiście - jak słusznie zauważyłaś - jest to sprawa indywidualna, a najważniejsze są predyspozycje genetyczne. Jeśli Twoja mama urosła znacznie po wystąpieniu miesiączki, masz również duże szanse. Ważne są także tzw. czynniki środowiskowe - chodzi tu przede wszystkim o odżywianie, a szczególnie o popularne wśród dziewcząt w tym wieku odchudzanie - okres dojrzewania nie jest na to dobrym czasem - gdyż niedostarczanie odpowiedniej ilości i jakości składników pokarmowych nie pozwoli na wykorzystanie potencjału wzrostowego organizmu, mimo predyspozycji genetycznych.

Pozdrawiam