Pierwsza miesiączka po porodzie przy karmieniu piersią

Mam 26 lat, na początku lutego urodziłam córkę. Połóg skończył mi się 23 marca, chciałam zapytać kiedy powinna wystąpić teraz pierwsza miesiączka? Dodam, że karmię dziecko piersią.

Witaminy w ciąży

Witam!

Karmienie piersią ma duży wpływ na termin wystąpienia pierwszej miesiączki po porodzie. Podczas karmienia piersią wzrasta stężenie prolaktyny (hormon odpowiedzialny za produkcję mleka). Przy karmieniu dziecka wyłącznie piersią (ok. 6 razy na dobę) prolaktyna hamuje owulacje a więc i krwawienia miesiączkowe. Przy zmniejszeniu ilości karmień, cykle powoli wracają do normy. Miesiączka może wystąpić po kilku a nawet kilkunastu miesiącach po porodzie, co zależy od częstotliwości karmień.