Pierwsza tabletka antykoncepcyjna przyjęta w 2 dniu cyklu

Po raz pierwszy zaczęłam przyjmować tabletki antykoncepcyjne D*******. Czy one dają w 100% pewność, że nie zajdę w ciążę? Na dodatek pierwszą tabletkę wzięłam dzień po menstruacji, a nie w pierwszy dzień okresu. Czy one teraz działają? Proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Wyłącznie całkowita wstrzemięźliwość seksualna daje 100% pewność, że się nie zajdzie w ciążę. Prawidłowo stosowane tabletki antykoncepcyjne dają prawdopodobieństwo zbliżone do pewności, że uniknie Pani ciąży.
Rozpoczęcie stosowania tabletek 2 dnia cyklu nie jest prawidłowym postępowaniem i w związku z tym zmniejsza skuteczność tabletek. Takie zachowanie wiąże się z koniecznością stosowania dodatkowego zabezpieczenia (prezerwatywami) przez pierwsze 7 dni.