Pierwsza tabletka zażyta z opóźnieniem

Witam. Zaczynam pierwsze opakowanie tabletek. Wczoraj dostałam okres, ale zbyt późno i nie miałam okazji zażyć tabletki. Mój okres trwa najczęściej 4 dni, czasami 5. Czy jeżeli zażyję tabletkę dzisiaj, to będę po tych 7 dniach dobrze zabezpieczona? I jeżeli po tej 7-dniowej przerwie zacznę brać drugie opakowanie w pierwszy dzień, w którym powinnam je zażyć, to będę zabezpieczona od pierwszej tabletki, czy też po 7 dniach?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Może Pani rozpocząć przyjmowanie tabletek już dziś, ale ponieważ będzie to drugi dzień miesiączki, zabezpieczenie może nie być pełne przez pierwsze 7 dni przyjmowania tabletek. Należy wtedy zachować wstrzemięźliwość lub zastosować prezerwatywę. Potem nie jest to konieczne. Następne opakowanie powinna Pani rozpocząć "planowo", po 7-dniowej przerwie, i będzie Pani zabezpieczona przed ciążą już od pierwszej tabletki (de facto działanie antykoncepcyjne będzie nieprzerwane od momentu, gdy minie 7 dni przyjmowania tabletek z blistra, który rozpoczyna Pani teraz).

Pozdrawiam!