Pierwsza wizyta u ginekologa a brak pełnoletności

Witam.! Mam skończone 16 lat za kilkanascie dni skończę 17 lat. Moje pytanie to takie czy mogę isć pierwszy raz do ginekologa sama ?. Nie chce iść z mamą. Moge iść nawet z osoba pełnoletnią ale nie z mama.. I co trzeba wziasc do ginekologa.
ponad rok temu

Witam,
Według prawa polskiego przeprowadzenie badania ginekologicznego dziewcząt, które ukończyły 16. rok życia, a jeszcze nie są pełnoletnie, wymaga zgody zarówno nieletniej pacjentki, jak i jej rodzica/opiekuna prawnego. Oczywiście mama nie musi być obecna w czasie samej wizyty i przeprowadzenia badania. Do badania ginekologicznego powinnaś mieć opróżniony pęcherz i jelita. Warto również przygotować się na pytania o długość cykli menstruacyjnych, wiek wystąpienia pierwszej miesiączki itd.