Pierwsza wizyta u ginekologa a tabletki antykoncepcyjne

Mam 16 lat. Chcielibyśmy z moim chłopakiem rozpocząć współżycie. Uważamy tabletki za jeden z lepszych sposobów... Zastanawia mnie, czy lekarz może powtórzyć rodzicom, co mówiłam mu w gabinecie. I czy muszę mieć zgodę rodzica na to, żeby lekarz przepisał mi te tabletki? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Według artykułu 32. Ustawy o Zawodzie Lekarza (z 5 grudnia 1996 roku) przed wykonaniem badania lub udzieleniem świadczeń zdrowotnych (np. zabiegi, wypisanie leków) lekarz musi uzyskać zgodę pacjenta (z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie). Jeśli pacjent nie ukończył 18 roku życia, wymagana jest zgoda jego przedstawiciela ustawowego (w Pani przypadku najprawdopodobniej rodziców). Jeśli pacjent ukończył 16 lat, wymagana jest także jego zgoda.

W świetle tego, co napisałam, lekarz powinien przed wypisaniem recepty na tabletki antykoncepcyjne poprosić Panią (bo skończyła Pani 16 lat) oraz któregoś z Pani rodziców o wyrażenie na to zgody. Tabletki antykoncepcyjne to lek hormonalny - nie jest obojętny dla organizmu, dlatego ważna jest zgoda rodziców. Natomiast wydaje mi się, że jeśli będzie Pani chciała udać się do lekarza na pierwszą wizytę, badanie i poradę w sprawie antykoncepcji, to lekarz raczej nie będzie ujawniać Pani rodzicom treści waszej rozmowy, o ile go o to wyraźnie nie poproszą.