Pierwsze badanie usg w 8. tygodniu ciąży

Witam, jestem w ciąży i w zeszłym tygodniu miałam pierwsze badanie usg - wg OM jest to 8t1d (24.12.2014), a wg usg 5t4d, pęcherzyk 16mm, brak echa zarodka. Dodam, że na początku grudnia odstawiłam antykoncepcję, więc nie wiem jakiej długości był cykl i kiedy wystąpiła owulacja. Lekarz zalecił powtórne usg po tygodniu, ale uprzedził, że ciąża może być młodsza albo to po prostu puste jajo płodowe i czeka mnie zabieg. Proszę o opinię.

Elżbieta Rhone

Witam,
jest dokładnie tak jak mówi lekarz. Jeśli w grudniu odstawiła Pani antykoncepcję to cykle będą rozregulowane, owulacja wystąpi później i ciąża faktycznie jest młodsza niż może to wynikać z miesiączki. Możliwa jest też druga opcja, że nie rozwija się zarodek. Jedynym sposobem żeby to potwierdzić jest wykonanie USG za pewien czas. Jeśli wielkość pęcherzyka będzie wynosić więcej niż 30mm i nie będzie widać w nim zarodka to można potwierdzić puste jajo płodowe.