Pierwsze plamienie od 3 lat

Witam. Od 3 lat biorę tabletki antykoncepcyjne. Wczoraj przyjęłam 12 tabletkę, a dzis rano dostałam dziwne brązowe plamienie, które przypomina mi końcowe plamienie podczas menstruacji... Nigdy wcześniej nie miałam plamienia podczas przyjmowania tabletek. Co powinnam zrobić? Dokończyć opakowanie czy przerwać przyjmowanie tabletek? Czy istnieje ryzyko ciąży? Tabletki zażywam regularnie.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Plamienia podczas zażywania pigułek antykoncepcyjnych obecne po dłuższym czasie ich stosowania, mogą być związane z obniżeniem skuteczności antykoncepcji i ryzykiem ciąży. Jednak, aby taka sytuacja miała miejsce, musiałyby zaistnieć czynniki obniżające działanie antykoncepcji - wymioty w krótkim czasie po zażyciu tabletki, nasilone biegunki lub jednoczesne zażywanie leków mogących wchodzić w interakcje z antykoncepcją hormonalną. Do leków takich należą niektóre antybiotyki, niektóre leki przeciwpadaczkowe, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwgruźlicze, wyciąg z dziurawca. Jeśli zażywała Pani któryś z tych leków, to proszę stosować dodatkowe zabezpieczenie (prezerwatywa) do końca cyklu, podczas 7 dni przerwy (można ją pominąć) oraz przez pierwsze 7 dni nowego opakowania. Ponadto należy wykonać test ciążowy za około 2-3 tygodnie.

Plamienia z dróg rodnych mogą  być także nie związane z antykoncepcją hormonalną i być spowodowane np. nadżerką. Proszę na razie dalej zażywać pigułki, jednak należy udać się do lekarza i wyjaśnić przyczynę plamień.

Pozdrawiam!