Pierwszy raz biorę tabletki - mogę zacząć ostatniego dnia okresu?

Witam, mam przepisane od ginekologa tabletki i chcialam je zacząć brać od tego okresu, tylko że ubzdurało mi się, że powinnam wziąć pierwszą tabletką ostatniego dnia cyklu. Okres dostalam w czwartek, a dziś mamy poniedziałek i już tylko delikatne zabrudzenie jest, czy mogę dziś wieczorem wziąć pierwszą tabletkę? Zależy mi, by już zacząc i nie czekać całego miesiąca. Jak wpłynie to przesunięcie na mój organizm i stopień zabezpieczenia? Byłabym bardzo wdzięczna za radę.

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Najrozsądniej byłoby poczekać do następnego cyklu. Jeśli z jakiś powodów nie może Pani tego zrobić, tabletkę można zacząć stosować teraz pod 2 warunkami:
1. jest Pani PEWNA, że nie jest Pani w ciąży (tabletki mogą działać uszkadzająco na płód),
2. będzie Pani stosować dodatkowe zabezpieczenie (np. prezerwatywę) przez pierwszych 7 dni przyjmowania tabletek.

Musi Pani jednak być świadoma, że to działanie jest niezgodne z zaleceniami producenta i rejestracją leku, więc postępuje tak Pani na włąsną odpowiedzialność.

Najlepszym wyjściem w Pani sytuacji jest czekanie z rozpoczęciem stosowania tabletek do kolejnego cyklu.