Pigułki a grejpfruty

Witam, mam nietypowe pytanie o wpływ grejpfrutów na działanie pigułek antykoncepcyjnych. Przyjmuję dwuskładnikowe pigułki od 2 lat. Uwielbiam grejpfruty, ale niestety już dawno ich nie jadłam. Proszę o informację, czy faktycznie obniżają działanie pigułek. Przyjmuję pigułki o 9 rano - czy mogłabym jeść grejpfruty wieczorem? Dziękuję za informację, M

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Sok grejpfrutowy wchodzi w interakcję z wieloma lekami (wpływa na enzymy wątrobowe) i nie powinno się nim popijać leków. W przypadku niektórych kuracji picie tego soku jest w ogóle zabronione. Duże ilości soku grejpfrutowego mogą zmniejszyć skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Nie potrafię jednak Pani dokładnie podać, jaka dokładnie ilość może spowodować kłopoty.

Pozdrawiam!