Pigułki antykoncepcyjne a leki przeciwgrypowe

Witam, w związku z tym , że od 3 dni jestem przeziębiona zażywałam dużą ilość paracetamolu (tj. popularny proszek musujący o zawartości 750 mg- 3 razy dziennie oraz równie popularne tabletki na grupę również 3 razy dziennie o zawartości 350 mg). Czy w związku z dużą ilością i długim czasem przyjmowania paracetamolu mogło dojść do osłabienia ochrony antykoncepcyjnej? Tabletki przyjmowałam normalnie o stałej porze. W związku z moimi obawami wzięłam dziś 1 dodatkową tabletkę (z dodatkowego blistra)- 16h po normalnej porze przyjmowania tabletek, ponieważ gdzieś przeczytałam, ze taka ilość paracetamolu może powodować, że organizm odczyta to jako nieprzyjęcie tabletki. Czy ochrona nie została przerwana. Dodam, że do stosunku doszło poprzedniego dnia wieczorem. Czy mogłam zajść w ciążę? Pozdrawiam i liczę na odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,
Paracetamol w dawce powyżej 3g na dobe może obniżać działanie tabletek antykoncepcyjnych. Dlatego nie należy przekraczać tej dawki. W Pani przypadku została ona przekroczona. Ale przyjęła Pani dodatkową tabletkę. Natomiast dodatkowe postępowanie zależy od tego, który to tydzień przyjmowania tabletek. Musi się Pani zapaoznać z ulotka informacyjną i wdrożyć odpowiednie postępowanie.

Również ryzyko ciąży zależy od tego, która tabletka została pominięta.

Pozdrawiam