Pigułki antykoncepcyjne: dlaczego mocno krwawię?

Witam. Biorę właśnie 3 opakowanie dwuskładnikowych pigułek antykoncepcyjnych w schemacie 24+4. Dziś będę brać 16 tabletkę. Dnia 10, o godzinie 22.30 wzięłam pigułkę, ale o godzinie 3.20 rano wystąpiły u mnie wymioty spowodowane rotawirusem. Wymiotowałam następne 12 godzin. Choroba uspokoiła się i brałam wszystkie dalsze proszki normalnie. Jednak 2 dni temu rozpoczęło się u mnie nieprzyjemne i bolesne krwawienie, do tego intensywne tak jak normalny okres, a nie jak plamienie. Czy powinnam odstawić tabletki, czy może kontynuować i zacząć kolejne opakowanie bez przerwy na odstawienie?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Najwyraźniej choroba spowodowała pewne zaburzenie we wchłanianiu się tabletek, co zaowocowało wcześniejszym krwawieniem. Jeśli współżyła Pani w tym okresie po wymiotach, to warto wykonać test ciążowy w przerwie między opakowaniami. W takim wypadku rozsądnie byłoby też przerwać stosowanie tabletek do momentu wykluczenia ciąży, tak by nie zaszkodzić dziecku. Jeśli jednak nie współżyła Pani lub stosowała dodatkowe zabezpieczenie, to proszę dalej normalnie stosować tabletki. Obecnie, po przyjęciu siedmiu tabletek od czasu wymiotów, powinna być Pani już w pełni zabezpieczona przed ciążą.

Pozdrawiam serdecznie!