Piję codziennie kilka torebek herbatki przeczyszczającej - jak powrócić do normalności?

Witam, mam 26 lat, 162 cm i obecnie ważę 53 kg. Dwa lata temu zaczęłam się intensywnie odchudzać i udało mi się osiągnąć wymarzoną wagę 48 kg. Bardzo trudno było ją utrzymać, zaczęłam więc stosować środki przeczyszczające. Czasami próbowałam wymiotować i chyba byłam blisko jakiejś obsesji, ale nie byłam w stanie często tego robić i szybko zaprzestałam.

Od kilku miesięcy nie mogę już ograniczać spożywanych pokarmów i ciągle jestem głodna. Myślę, że organizm zbuntował się, ponieważ żywiłam się jedynie warzywami i teraz nie jestem w stanie nad nim zapanować, stąd wzrost wagi o 5 kg. Pomijając fakt, że okropnie się ze sobą czuję, martwi mnie to, że nie mogę przestać się przeczyszczać. Codziennie od 1,5 roku wypijam 5-7 torebek herbatek dziennie. Chciałabym poprosić o radę, czym je zastąpić, ponieważ bardzo dużo czytałam w Internecie o ich zgubnym wpływie. Z drugiej strony boję się, że gdy je odstawię w ogóle się nie wypróżnię i wskazówka na wadze pójdzie jeszcze w górę. Może powrót do diety składającej się jedynie z warzyw i większa aktywność fizyczna rozwiąże problem?

Myślę, że satysfakcjonująca mnie stała masa ciała to 50 kg. Problem polega jednak na tym, że nie mogę się przełamać i powrócić do diety, a ciągle czuję się zmęczona i słaba, więc nie zaczynam ćwiczyć. Czy w ogóle jest jakaś szansa, aby środki przeczyszczające odstawić i by metabolizm się uregulował, czy już do końca życia jestem na nie skazana? Bardzo się tego wstydzę, boję się zrobić badania z medycyny pracy, aby nie okazało się, że wyniszczyłam organizm. Bardzo proszę o radę, ponieważ czuję się bezradna.

Witam serdecznie!

Na podstawie Pani opisu można podejrzewać bulimię. Pani obecne BMI wynosi 20,2 kg/m2, co jest wartością w zakresie normy. Osoba cierpiąca na bulimię najczęściej ma prawidłową masę ciała. Typowym objawem bulimii są epizody objadania się, po których następują zachowania mające na celu pozbycie się nadmiaru przyjętej żywności. Należy do nich: głodzenie się, stosowanie środków odchudzających, przeczyszczających, prowokowanie wymiotów, forsowne ćwiczenia fizyczne.

Z Pani opisu wynika, że stosowano prawie wszystkie wymienione sposoby. Osoba cierpiąca na bulimię koncentruje się na jedzeniu i myśli często na temat swojej masy ciała. Odczuwa często głód, absorbuje ją temat diety. To właśnie ta "obsesja na punkcie jedzenia" jest podstawowym objawem zaburzeń odżywiania.

Jako kryterium diagnostyczne konieczne jest występowanie epizodów objadania się z zachowaniami kompensacyjnymi (wymioty, głodzenie itp.) co najmniej 2 razy w tygodniu przez 3 miesiące. Z pozoru "niegroźna obsesja" grozi wieloma powikłaniami, należą do nich: zaburzenia elektrolitowe, metaboliczne, uszkodzenia przełyku, gardła, szkliwa zębów, biegunki, zaparcia, niedrożność porażenna jelit, powikłania neurologiczne. Dlatego też, po tak długim i intensywnym stosowaniu środków przeczyszczających, koniecznie należy wykonać podstawowe badania laboratoryjne (elektrolity, morfologia, glukoza, enzymy trzustkowe i wątrobowe, badanie moczu) oraz EKG.

Środki przeczyszczające powodują utratę elektrolitów - przede wszystkim potasu, który jest niezbędny dla prawidłowej pracy serca. Konieczna jest więc kontrola lekarska. Nie musi to być lekarz zakładowy, może Pani wykonać te badania u lekarza pierwszego kontaktu. Rozumiem, że obawia się Pani wizyty u lekarza, jest ona jednak niezbędna. Jeśli badania wskażą np. na niedobór potasu, lekarz przepisze Pani odpowiedni lek, który szybko wyrówna niedobory. Jeśli natomiast będzie Pani zwlekać z wizytą, mogą pojawić się np. zaburzenia rytmu serca.

Ponadto, powinna Pani stopniowo zmniejszyć ilość wypijanych herbatek przeczyszczających, aż do całkowitego ich odstawienia. Proszę rozłożyć to na kilka tygodni: wówczas organizm będzie powoli wracał do normy. Nagłe odstawienie oraz gwałtowne zmiany diety może faktycznie spowodować zaparcia. W trakcie odstawiania herbatek może Pani pomocniczo stosować laktulozę w syropie, jednak stosując się ściśle do ulotki - to znaczy nie przekraczać zalecanej dawki i nie zażywać codziennie!!! Ponadto, należy zastosować dietę wysokoresztkową, bogatą w błonnik (kasza, brązowy ryż, otręby pszenne, płatki zbożowe, muesli). Ważne jest wypijanie odpowiedniej ilości płynów: co najmniej 2 litry (woda niegazowana, soki warzywne i owocowe).

W trakcie odstawiania preparatów przeczyszczających należy jeść oczywiście nie tylko warzywa i wymienione produkty. Nie będzie prawidłowych wypróżnień, jeśli będzie się Pani głodzić lub chaotycznie odżywiać, popadając w skrajności. W ćwiczeniu silnej woli, uregulowaniu trybu życia potrzebne są systematyczne ćwiczenia i uporządkowanie Pani emocji, uzyskanie do nich dostępu.

Objadanie się oraz koncentracja na temacie jedzenia u osób z bulimią staje się np. środkiem odwracającym uwagę od nieprzyjemnych myśli i uczuć. Mechanizm ten zostaje utrwalony zazwyczaj w ciągu kliku lat, dlatego sama dieta prawdopodobnie nie spowoduje ustąpienia problemu. Bulimia to zaburzenie psychiczne a nie dietetyczne, dlatego tak ważna jest psychoterapia, która leczy jej przyczyny.

Na temat przyczyn i leczenia bulimii można przeczytać na łamach naszego portalu: http://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-bulimii http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-bulimii.

Gorąco zachęcam do wizyty u lekarza psychiatry oraz psychoterapeuty. Wczesne rozpoczęcie leczenia zwiększa szansę na sukces w walce z bulimią. Na temat sposobów kontroli epizodów objadania się piszę obszerniej w wątku: http://portal.abczdrowie.pl/pytania/powtarzam-temat-wyleczylam-sie-z-ano....

Pozdrawiam serdecznie