Piję tylko raz w tygodniu - czy jestem alkoholikiem?

Pytanie jakich setki zadajecie na tym serwisie. Ale wydaje mi się, że mój przypadek jest nieco innym i dlatego zastanawiam się, czy jestem alkoholikiem. Piję tylko raz w tygodniu, w sobotę, na tygodniu nie piję ani kropelki. Jednak w sobotę zawsze jestem straszliwie pijany, często niewiele pamiętam drugiego dnia i mam z tego powodu wyrzuty sumienia. Pewnego dnia zadałem sobie pytanie: czy jestem alkoholikiem i w sumie to już nie wiem. Nie piję przecież ciągami, piję raz na tydzień - owszem, bardzo dużo, ale tylko raz. Nie trzęsą mi się ręce, nie mam jakichś innych objawów, ale z drugiej strony w sumie nie wyobrażam sobie soboty bez alkoholu. To jest dla mnie tak oczywiste jak po zimie wiosna - po prostu muszę się w sobotę napić i już. Czy mam problem, czy po prostu lubię wypić i nie ma co z tego robić problemu? Przecież każdy od czasu do czasu pije, żeby się wyluzować, ja robię to raz na tydzień od wielu lat i zaznaczam - nie robię tego coraz częściej, tylko regularnie, raz na tydzień.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,
Aby rozpoznać alkoholizm, muszą występować objawy głodu alkoholowego, utrata kontroli nad ilością lub częstotliwością picia, objawy abstynencyjne (gdy odstawia się alkohol lub zmniejsza jego dawkę), poświęcanie coraz większej ilości czasu na picie.
Opierając się na Twoim opisie - diagnoza uzależnienia jest mało prawdopodobna.
Polecam Ci również informacje dostępne na stronie PARPA- wyjaśnione są tam dokładne różnice miedzy uzależnieniem, piciem ryzykownym i szkodliwym, a także sposoby na utrzymanie niskiego ryzyka uzależnienia.

Z pozdrowieniami