Płaczliwość u 3-letniego synka z autyzmem

Witam. Mój synek ma 3 latka i 3 miesiące.Chciałabym zapytać, skąd bierze się u niego płacz i pisk w nocy, potrafi spać i nagle otworzy oczka i zaczyna płakać, czasem łzy nie lecą więc jest to histeria, ogromna, tak jakby może Go coś bolało. Mamy diagnozę autyzm wczesno- dziecięcy. Czym taki płacz, może być spowodowany? Na szczęście nie budzi się co noc, bo ogólnie ładnie śpi, ale jak już zdarzy się obudzić to niestety ten płacz trochę trwa.Czy u dzieci z autyzmem, to częste? Dziękuje za pomoc:)

Witam. Takie zachowania są również obecne u dzieci zdrowych. Dzieci mają koszmary senne i nie odrózniają snu od jawy, więc jak śni się coś złego to proszę sobie wyobrazić jak bardzo można być przerażonym. Wtedy trzebna być z dzieckime, uspokajać, zachowac spokój i okazać dużo miłości.
Magdalena Brabec

Podobny płacz może oznaczać, ze dziecko wystraszyło się kiedyś czegoś w trakcie spania, usłyszało coś, co skojarzyło z czymś negatywnym i zaczęło się obawiać (np zły sen, hałas, który je nagle przebudził itp). Warto z próbować się dowiedzieć, nawet kilkakrotnie. Czasem samo wydarzenie jest bardzo odległe w czasie albo wynika ze skojarzenia kilku wydarzeń, które prowadzą do lęku i wybudzania. A wyjaśnienie, zrozumienie może ten lęk zmniejszyć lub też zredukować.
W razie trwania bądź nasilenia objawów warto skonsultować się z lekarzem i terapeuta, który prowadzi malucha.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Płaczliwość dziecka nie wpisuje się w obszary autyzmu zatem przyczyna nie powinna być bezpośrednio z tym powiązana. Może faktycznie dziecko odczuwa ból lub inny dyskomfort jednak nie potrafi tego zakomunikować inaczej niż płaczem. Najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja neurologiczna i pediatryczna.
Pozdrawiam AM