Płaczliwość u dziecko po rozpoczęciu uczęszczania do przedszkola

Witam, Od dwóch tygodni zaprowadzam mojego synka ( 2,5 roczku) do przedszkola. Przez pierwszy tydzień przebywałam tam razem z nim (na uboczu) a przez następny tydzień zostawiałam go samego. Dziecko od tamtej pory ciągle płacze w przedszkolu, w domu jest nerwowy, złośliwy, nie słucha, chociaż wcześniej był bardzo grzecznym chłopcem. Moje pytanie brzmi: czy nie jest za wcześnie, aby tam chodził? być może nie jest jeszcze gotowy? proszę o poradę, Pozdrawiam Justyna.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Niestety nie ma takiej możliwości, by w ramach porady internetowej odpowiedzieć na pytanie czy dziecko jest wystarczająco dojrzałe, by choć do przedszkola. Jeśli chce Pani uzyskać odpowiedź na takie pytanie, sugeruję ocenę psychologa.

Jest możliwe, ze jest to reakcja adaptacyjna związana z ogromna zmiana w życiu malca i potrzebą poradzenia sobie z nowymi miejscami, relacjami, rytuałami itp. Pytanie jak wcześniej synek radził sobie ze zmianami? Jak radzi sobie w relacjach interpersonalnych- zarówno z dorosłymi jak i rówieśnikami? Warto także rozmawiać z synkiem, delikatnie (bez sugerowania) pytać go, co mu się podoba w przedszkolu, co było fajnego, al także, co mu się nie podoba.
Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie lub trudności będą się nasilać, warto skonsultować się w psychologiem dziecięcym (np w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej) odnośnie gotowości przedszkolnej synka.

Witaj. Niestety nie odpowiem rzetelnie na to pytanie przez Internet. Proponuję udać się do psychologa dziecięcego lub pedagoga specjalnego.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego!
MOJE USŁUGI
http://psychopedagog.eu
PSYCHOBLOG
http://blog.psychopedagog.eu
FANPAGE - FACEBOOK
http://facebook.com/gabinetdawidkk/
KONSULTACJE I TERAPIE PRZEZ INTERNET
http://psychopedagog.eu/terapia-online/

Może być dziecko niewystarczająco dojrzałe emocjonalnie, na rozstanie z mamą.Jeśli nie ma możliwości pozostawienia dziecka jeszcze w domu, polecam w domu więcej zabaw dociskowych, otulania dziecko, zabaw w "namiotach" i tajemnych opowieści o bezpieczeństwie.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Może być to dla niego jeszcze
za wcześnie, a może też potrzebować więcej czasu na zaaklimatyzowanie się.Trzeba przedszkole przedstawiać mu jako interesujące miejsce, panie wychowawczynie powinny dać mu odrobinę więcej uwagi tak by pobyt tam kojarzył mu się pozytywnie. Zawsze trzeba punktualnie odbierać dziecko, nie spóźniać się by miało pewność, że mama, tata odbiorą go, że jest tam tylko na określony czas: czas kiedy rodzice są w pracy. I chwalić za każdy dzień.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu