Plamienia a współżycie

Witam, od lipca tego roku przyjmuje tab. antykoncepcyjne. W sierpniu wystąpiły 2dniowe plamienia, natomiast we wrześniu plamienia trwały ponad12dni. Tab. miałam brać przez 84 dni bez 7 dniowej przerwy. Jednak brałam je przez 77 dni, gdyż plamienia mnie niepokoiły i poszłam na kontrolę z tyg wyprzedzeniem. Lekarz powiedział, że wszystko ok, a że plamienia są powodem tego iż już za długo przyjmuje tabletki bez przerwy (wiadomo każdy organizm inaczej reaguje) wszystko jest niby ok. Zalecił mi bym zrobiła o tydz wcześniej 7dniową przerwę i tak też zrobiłam. Miesiączkę dostałam w 3 dniu 7 - dniowej przerwy. Piszę do państwa z takim zapytaniem, gdyż zapomniałam się lekarza pytać, czy jeśli teraz po miesiączce rozpocznę branie tabletek 21+7dni przerwy (a nie tak jak do tej pory 84+7dni przerwy) to czy plamienia ustąpią? Jeśli regularnie co miesiąc będę mieć miesiączkę? I czy podczas plamień można współżyć bez dodatkowego zabezpieczenia? Czy plamienia zmniejszają działanie tabletek? Wiem, że w czasie tej 7dniowej przerwy jestem cały czas zabezpieczona. Czytając 1 z artykułów na państwa stronie przeczytałam, że kobieta podczas stosowania tabletek anty. jest cały czas zabezpieczona każdego dnia. Czy to oznacza, że jeśli się bierze tab. regularnie bez pominięcia jakiejkolwiek to że jest się w pełni zabezpieczonym i współżycie w każdym dniu przyjmowania tab. bez wzg na miesiączkę i plamienia, jest w pełni bezpieczne bez obaw przed nieplanowaną ciążą?

Redakcja abcZdrowie

Plamienia nie związane z miesiączką mogą pojawić się także przy schemacie 21+7, chociaż z mniejszym prawdopodobieństwem niż przy schemacie 84+7. Nie świadczą one o nieskuteczności antykoncepcji i nie są przeciwwskazaniem do współżycia. Jeśli tabletki przyjmowane są prawidłowo i nie występują inne czynniki mogące osłabić ich działanie (jak np. antybiotykoterapia, wymioty i biegunka do 3-4 godz. od zażycia) działanie antykoncepcyjne rozciąga się przez cały 28-dniowy cykl.