Plamienia i plastry

Witam, mam 20 lat i od 13 miesięcy stosuję plastry antykoncepcyjne E... i byłam z nich bardzo zadowolona. Jednak w tym miesiącu po przyklejeniu trzeciego plastra pojawiły się plamienia... trwa już to tydzień. Dziś (jak zwykle w piątek) odkleiłam plaster i czekam na okres. Czy może to mieć jakiś związek ze znieczuleniem w leczeniu kanałowym zęba, które miałam w tamten czwartek (13.05) albo z lekami przeciwbólowymi, które zażywałam w tygodniu poprzedzającym to leczenie? A może zdjęcie rtg jamy ustnej źle wpłynęło na mój organizm? Proszę o pomoc. Pozdrawiam, maus

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Plamienia podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej (po dłuższym jej stosowaniu) mogą (ale nie muszą) oznaczać osłabienie działania antykoncepcyjnego np. wskutek działania niektórych leków (np.antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze, wyciąg z dziurawca). Przed przyklejeniem plastra z nowego opakowania powinna Pani wykluczyć obecność ciąży - wykonać test ciążowy. W razie wyniku pozytywnego nie wolno przykleić nowego plastra. Ponieważ antykoncepcja hormonalna jest szkodliwa dla płodu, pomimo wyniku negatywnego warto powtórzyć go jeszcze po tygodniu.

Pozdrawiam!