Plamienia międzymiesiączkowe - oznaka poronienia?

Witam! Zacznę od tego, że mam 28 lat, nie rodziłam. Jeśli chodzi o mój styl życia to od 2msc stosuję lekką dietę, a od kilku dni ćwiczę mięśnie brzucha. Mam 170cm i 58kg (opisuję te szczegóły, bo mogą trochę pomóc w ocenie, gdyż jest to konsultacja wirtualna ). W ciągu ostatnich 3 lat dwukrotnie zażywałam tabletki yasminelle, przez 1,5 roku z przerwą 4 msc i następnie przez 10msc i od września ubiegłego roku nie zażywam środków antykoncepcyjnych. Moje cykle od odstawienia trwały: 40,39,39,30,42 34 dni (ostatni). Są to krwawienia 5-8dniowe (ostatni był najdłuższy). Zauważyłam też, że ostatnie 2 miesiączki, zwłaszcza w czasie ostatniej oprócz krwi i małych skrzypków pojawiły się również 2-3cm fragmenty, jak sądzę złuszczającego się nabłonka. Był on zwarty, elastyczny i rozciągliwy, ciemno "wiśniwego" koloru. Przez moment zastanawiałam się czy to nie objaw wczesnego poronienia, ale krwawienie nie było tak intensywne i po 5 dniach 3 kolejne były raczej plamieniem. Dzisiaj jest mój 20 dzień cyklu i zauważyłam plamienia. Jeszcze nie jestem pewna czy to początek miesiączki czy tylko kilka kropel krwi w śluzie. Nigdy też nie miałam plamień owulacyjnych. Trochę mnie niepokoi ta sytuacja. Proszę o udzielenie mi porady, Małgorzata

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Krwawienia miedzymiesiączkowe to dość częsty problem.

Ich przyczyn może być wiele.

Opisuje Pani, że cykle są nieregularne.
Dzieje się tak często po zaprzestaniu stosowania tabletek antykoncepcyjnych.

Jeżeli chodzi o podejrzenia poronienia to trudno mi z opisu stwierdzić czy tak się stało.
Często przy poronieniu oprócz obfitego krwawienia występuje ból.

W sytuacji, gdy pojawiło się plamienie może to oznaczć, iż jest to miesiączka lub krwawienie związane z owulacją.
Wcześniej nie obserwowała Pani krwawień okołoowulacyjnych, gdyż była ona hamowana przez tabletki antykoncepcyjne.

Należy pamiętać, iż po odstawieniu tabletek organizm musi mieć czas, aby zbilansować gospodarkę hormonalną, a co za tym idzie zazwyczaj pierwsze cykle są nieregularne.

Jeśli jednak sytuacja będzie się utrzymywać, to warto iść do ginekologa celem badania i wyjaśnienia przyczyny tego stanu.

Pozdrawiam!