Plamienia po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej a wyniki badań hormonalnych

witam mam 23lata.od lutego tego roku po zaprz. brania tabletek antykoncepcyjnych mam plamienia bardzo często z niewiadomych przyczyn, zrobione mam wyniki z hormonów oto one. ostatnią normalną miesiączkę miałam w lutym . plamienia następują co 14 , 21 i więcej dni .plamienie miałam 4 września a badanie 17września ;PROGESTERON 0,67 ng/ml TSH 3 . 2,480 mlU/l PROLAKTYNA 180mlU/l ESTRADIOL 98,71pg/ml FSH 6,3mlU/ml LH 17,2mUL/ml proszę o zinterpretowanie moich wyników badań. kolejne plam.miałam 29.09

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Trudno jest w tym przypadku odnieść konkretne wartość do norm w konkretnej fazie cyklu ze względu na brak regularnego cyklu. Nie mniej jednak muszę przyznać iż wyniki jaki Pani przedstawiał dotyczące stricte hormonów żeńskich są bardzo zróżnicowane. Niepokojący jest wysoki poziom prolaktyny. To najpewniej przyczyna Pani dolegliwości związanych z plamieniami. Proponuję udać się z wynikami do ginekologa. Konieczne będzie określenie skąd pochodzi ta hiperprolaktynemia. Zwykle stosuje się w takim przypadku test hamowania z metoklopramidem.
Dodam jeszcze iż poziom TSH czyli hormonu odpowiadającego za stymulację tarczycy jest w normie.