Plamienia po przyjęciu 3 tabletek jednocześnie - co robić?

Witam! Mam 20 lat, biorę tabletki od roku. Niestety ostatnio zapomniałam wziąć 2 tabletek (7. i 8. dnia) i 9. dnia wzięłam wszystkie 3 na raz (nie wiem czy tak powinnam, ale nie miałam się kogo poradzić). Po kilku dniach zaczęły się lekkie brązowe plamienia, które trwają do dzisiaj, a biorę dzisiaj ostatnią, 21. tabletkę z blistra. I teraz nie wiem, czy powinnam robić 7-dniową przerwę? Czy jeżeli teraz mam lekkie plamienia to dostanę normalnie okres z odstawienia? Czy lepiej nie robić przerwy i jutro zacząć nowe opakowanie? Z partnerem oczywiście się cały czas dodatkowo zabezpieczamy, więc o ciążę się nie martwię, tylko nie wiem jak teraz postąpić. Nie mogę się dodzwonić do swojego lekarza, dlatego pytam tutaj. Bardzo proszę o szybką odpowiedź, pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W przypadku zapomnienia dwóch tabletek nie należy przyjmować aż trzech naraz. Postąpiła Pani natomiast właściwie stosując dodatkowe zabezpieczenie. Plamienia, które wystąpiły po zapomnianych tabletkach świadczą, że mogło dojść do istotnych zaburzeń poziomów hormonów, w szczególności prowadzących do niepożądanej owulacji.

Obecnie dla skuteczności antykoncepcji nie ma istotnego znaczenia czy zrobi Pani przerwę czy nie, ponieważ od zapomnianych tabletek upłynęły już prawie dwa tygodnie regularnego ich przyjmowania. Z drugiej strony producenci zalecają nie robienie przerwy przy takich nieregularnościach w przyjmowaniu tabletek. W razie zrobienia przerwy powinno wystąpić krwawienie, choć jego intensywność może być mniejsza niż zwykle. Jeśli nie zrobi Pani przerwy, trzeba się liczyć z możliwością wystąpienia nieregularnych krwawień czy plamień w trakcie przyjmowania tabletek z kolejnego blistra, nie będą one już miały jednak wpływu na skuteczność antykoncepcji.

Pozdrawiam serdecznie!