Plamienia śródcykliczne a antykoncepcja hormonalna

Witam, Od kilku lat biorę tabletki antykoncepcyjne. Ostatnio przeszłam na dietę i zaczęło występować plamienie w środku blistra. Mój ginekolog polecił mi odstawić tabletki jak tylko pojawi się plamienie i zrobić 7-dniową przerwę po czym zacząć nowy blister. Czy to dobry pomysł? Czy zostanie zachowane działanie antykoncepcyjne jeżeli przerwę blister w 10 dniu od rozpoczęcia? Czy w ten sposób mogę regulować występowanie krwawienia z odstawienia?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Te krwawienia śródcykliczne mają prawdopodobnie charakter krwawień z przełamania, kiedy pomimo odpowiedniego poziomu hormonów dochodzi do przedwczesnego złuszczania się błony śluzowej macicy. Dochodzi do nich zwykle u długoletnich użytkowniczek antykoncepcji hormonalnej. Mam nadzieję, że lekarz Panią dokładnie zbadał i wykluczył inne możliwe przyczyny krwawienia, niezwiązane z hormonami.

Trudno mi oceniać pomysł lekarza z przesunięciem przerwy w zażywaniu tabletek do momentu pojawienia się krwawienia. Szczerze mówiąc, nigdy nie słyszałam o takiej metodzie. Zachowanie skuteczności antykoncepcji będzie zależeć od dnia, w którym dojdzie do krwawienia i przerwy. Generalnie nie należy robić tej przerwy w pierwszym tygodniu nowego blistra. Jeśli do przerwy dojdzie w drugim bądź trzecim tygodniu, to ochrona antykoncepcyjna powinna być zachowana.

W ten sposób nie będzie Pani regulować krwawienia z odstawienia, a raczej krwawienie będzie regulować odstawienie.

Pozdrawiam serdecznie!