Plamienia w czasie ciąży

witam prosiła bym o szybką odpowiedź na moje pytanie poniewasz nie wiem co mam robic. Jestem w 15 tyg. ciązy w 14 tygodniu czyli 23.10 pojechałam do szpitala poniewasz obudzialm sie mokra i krwawiłam. bylam w szpitalu 5 dni puzniej mnie wypuscili po dwóch dniach dostałam znowu brazowe plamienia z opławami czy to jest normalne trwa to do dzisiaj. Nie wiem co mam robic. Dodam ze biore duphaston z powodu nadżerki ile beda trwac te plamienia? czy powinnam sie martwic? nie wiem co robic pozdrawiam

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Oczywiście nie jest to normalne. Owszem można tłumaczyć to obecnością nadżerki jednak warto ze względu na bezpieczeństwo ciąży ponownie udać się na kontrolę. Łagodną formą leczenia nadżerki są globulki dopochwowe i leki przeciwzapalne. Ingerują one tylko we florę bakteryjną pochwy i zmniejszają stan zapalny. Bardziej inwazyjne metody leczenia nadżerki, stosowane przy większych i bardziej zaawansowanych nadżerkach, np. wywołujących plamienia, to różne sposoby usuwania uszkodzonych tkanek. Usuwanie nadżerki może być wykonywane za pomocą środków chemicznych (koagulacja chemiczna), elektryczności (elektrokoagulacja lub wypalanka), ciekłego azotu (kriokoagulacja lub zamrażanie), lasera (fotokoagulacja). Wszystkie sposoby leczenia nadżerki wymagają powstrzymania się od współżycia w czasie i po leczeniu.