Plamienia w pierwszych tygodniach ciąży

Witam! Jestem w 7-8 tygodniu ciąży. Leżę już od tygodnia w szpitalu, bo mam plamienia - krwawienia, raczej nie obfite - raz trochę więcej, raz mniej. Wkładkę mam zawsze czystą, tzn. nigdy nie plamię i nie krwawię do niej tylko jak idę do toalety to czasami, nie zawsze wtedy coś ze mnie wypłynie, jest to taka bordowo-czerwona krew. Luteinę biorę 3 razy dziennie po 2 tabletki. USG miałam robione 5 dni temu i wszystko było dobrze, tętno było, a fasolka rośnie. Martwią mnie te krwawienia. Ile takie coś może potrwać? Czasami mam też ból brzucha, nie cały czas, co jakiś czas się pojawia i znika, raz mocniejszy, a raz słabszy. Najczęściej pojawia się od południa do godzin wieczornych, potem wieczór, cała noc i rano jest spokój. Zauważyłam, że kiedy tylko coś zjem, wtedy zaczyna mnie boleć brzuch. Grupę krwi mam minusową, a mój mąż ma plus, więc mamy konflikt serologiczny, ale 2 tygodnie temu dostałam już globulinę w zastrzyku. Ile może to jeszcze potrwać? Czy może taka uroda mojego organizmu? Poza tym wszystkie wyniki, które robiłam 2 tygodnie temu wyszły mi dobre.

Lek. Paweł Baljon

Witam Panią serdecznie! Każde plamienie we wczesnej ciąży może być niepokojące. Krwawienia podczas ciąży mogą zdarzyć się w dowolnym okresie jej trwania i o zróżnicowanym nasileniu. Przyczyn występowania krwawień jest wiele. Jedne są groźne dla życia matki i dziecka, drugie niekoniecznie. Jednakże żadnego krwawienia z dróg rodnych nie wolno lekceważyć. Lekkie krwawienia w pierwszych tygodniach ciąży mogą być spowodowane zmianami hormonalnymi u kobiety w tym wysokim poziomem estrogenów. Jest to stan przemijający i z czasem dolegliwości znikają. Muszę wspomnieć także o innych możliwych przyczynach występowania krwawień takich jak ciąża pozamaciczna, zaśniad groniasty, poronienie zatrzymane. Myślę jednak, że z uwagi na fakt pobytu w szpitalu i znajdowania się pod opieką ginekologiczną można wykluczyć powyższe poważniejsze powikłania. Pragnę jednak nadmienić, iż w sytuacji gdyby objawy nie ustępowały proszę zgłosić to lekarzowi prowadzącemu. Ważne by przed wypisem do domu miała Pani wykonane ponowne badanie USG. Krwawienia a właściwie drobne plamienia to niestety często tak jak Pani wspomniała ''uroda organizmu kobiety''. U każdej pacjentki może przebiegać to nieznacznie inaczej. Sytuacja taka dotyczy także czasu krwawienia.