Plamienie a antykoncepcja - czy powinnam się niepokoić?

Witam, mam 22 lata, właśnie kończę pierwsze opakowanie tabletek antykoncepcyjnych. Ok. 21. dnia przyjmowania tabletek doszło do stosunku bez dodatkowego zabezpieczenia (dodam, że są to tabletki w schemacie 24 + 4). Przyjmowałam je przez cały cykl prawidłowo, max. z półgodzinnym poślizgiem w stosunku do dnia poprzedniego. Po stosunku nastąpiło brązowo - czerwonawe plamienie, które trwa do dnia dzisiejszego, tj. 25. dnia cyklu (przyjęłam dzisiaj pierwszą tabletkę placebo). Czy mam obawiać się ciąży? Czy mogę to już uznać za krwawienie z odstawienia? Dodam, że już wcześniej przyjmowałam te tabletki, krwawienie następowało zawsze przy drugiej tabletce placebo, a plamienia pojawiały się przez 3 miesiące w środku cyklu, a teraz tuż przed miesiączką. Czy powinnam się martwić?

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Jeśli przyjmuje Pani aktyualnie pierwsze opakowanie po dłuższej przerwie, to plamienia mogą wystąpić w dowolnym dniu stosowania (i nie powinny być traktowane jako krwawienie z odstawienia). Powinna Pani spokojnie odczekać do czasu przyjęcia 2-4 opakowań. Jeśli plamienia nadal będą się pojawiały, proponuję kontakt z Pani ginekologiem.