Plamienie - co ono oznacza?

Witam.
Co mam myśleć o tym, tzn. mam plamienia od ostatniej miesiączki, czyli od 17.03.2010, aż do dzisiaj 24.04.2010. 1.5 tygodnia temu byłam u lekarza, który skierował mnie do szpitala, bo stwierdził, że jestem w ciąży. Tam zrobiono mi wszelkie badania (krew-3x pobrana, usg, mocz, cytologie) wszystkie badania wyszły dobrze i potwierdzono ciąże, 8 tydzień, ale nie stwierdzono skąd te plamienia.

Najpierw się bardzo ucieszyłam, bo bardzo chcę mieć dziecko, a zarazem strach co to jest. To moja druga ciąża - pierwsza zakończyła się niepowodzeniem, gdyż urodziłam w 6 miesiącu, a maleństwo żyło tylko 6dni (też miałam komplikacje, bo wykryto krwiaka na samym początku). Do lekarza mam iść za 6 dni. Lekarz powiedział, że nie ma konieczności przychodzić wcześniej jeśli nie będę krwawić normalną żywą krwią? Biorę 2x dziennie d****. Co mam robić? Skąd te plamienia żółte, ekri, jasny brąz?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeśli plamienia nie są żywoczerwone ani nawet codziennie brązowe, to rzeczywiście nie ma wyraźnego zagrożenia poronieniem. Możliwe, że obserwowana przez Panią wydzielina to po prostu śluz szyjkowy, którego ilość fizjologicznie zwiększa się w okresie ciąży. Zwykle jest on wtedy białawy- tak jak w drugiej fazie cyklu. Nieduże brązowawe plamienie także są normą w tym okresie ciąży.

W Pani przypadku, ze względu na odmienny od obserwowanego zazwyczaj charakter plamienia, przede wszystkim należy wykluczyć infekcję. Rozumiem, że w szpitalu pobrano materiał na posiew z pochwy i/lub szyjki macicy i nie stwierdzono zakażenia? Jeśli nie wykonano tego, to z pewnością zrobi to Pani lekarz na najbliższej wizycie. Jeżeli wynik będzie pozytywny- z materiału "urośnie" jakaś bakteria lub grzyb, to otrzyma Pani odpowiednie, celowane i bezpieczne w ciąży leczenie.

Pozdrawiam serdecznie!