Plamienie po zażyciu antykoncepcji awaryjnej

Witam!

W trakcie zeszłego cyklu wzięłam tabletkę 'po'. Przy okazji wizyty, ginekolog zapisała mi tabletki antykoncepcyjne, które jak wiadomo trzeba zacząć brać pierwszego dnia cyklu. Ponieważ od wzięcia tabletki 'po' minął ponad tydzień i pojawiło się plamienie, które nigdy nie występowało w moich cyklach, wzięłam pierwszą tabletkę antykoncepcyjną, chociaż było to przed spodziewanym okresem. Brałam tabletki cały cykl (biorę 24+4) i okres powinien pojawić się w trakcie brania 4 tabletek placebo. Jednak nie wystąpił, skontaktowałam się z panią ginekolog (przy okazji robiłam test, w trakcie brania tabletek placebo i wyszedł ujemny) i powiedziała, że skoro jest ujemny to pomimo braku okresu, powinnam normalnie zacząć drugie opakowanie tabletek i możliwe jest, że okres pojawi się przy pierwszych tabletkach nowego opakowania. Dziś wzięłam trzecią tabletkę, a okresu jak nie było, tak nie ma.

Czy jest możliwe, że pierwsze opakowanie przyjęłam zbyt wcześnie, że nie był to okres, tylko zwykłe plamienie i przez to teraz nie dostaję okresu? Co w takim razie powinnam zrobić?

Z góry dziękuję za pomoc.

Witam serdecznie!

Tabletka alarmowa może wywołać wiele działań niepożądanych. Do najczęstszych należy zaliczyć zaburzenia miesiączkowania oraz zaburzenia cyklu. W obecnej sytuacji niemożliwe jest ustalenie czy plamienie miało charakter patologiczny czy było mniej nasilonym krwawieniem miesiączkowym. W obecnej sytuacji, jeżeli wykluczyła Pani ciążę, powinna Pani odczekać miesiąc. Jednorazowy brak krwawienia w trakcie przyjmowania tabletek placebo nie jest objawem niepokojącym. Jeżeli jednak krwawienie nie pojawi się trakcie przyjmowania kolejnych tabletek nieaktywnych, wskazana będzie wizyta u ginekologa, który zleci badania hormonalne, względnie obrazowe.

Pozdrawiam