Plamienie pod koniec brania tabletek - co może być przyczyną?

Witam. Kończę dziś branie czwartego opakowania tabletek. Wczoraj pojawiło się plamienie, takie coś jakby końcówka okresu. Nie mam pojęcia skąd mogło się wziąć. Tabletki biorę z obsesyjną wręcz dokładnością, codziennie, co do minuty. Żadnych biegunek ani wymiotów. Dodatkowo zabezpieczamy się prezerwatywą, choć partner zakłada ją dopiero jak zaczyna mu być dobrze. Nigdy nie doszło do wytrysku wewnątrz, choć mam świadomość, że i taka zabawa bez dodatkowego zabezpieczenia byłaby groźna. Czy istnieje choćby minimalna szansa ciąży (tak, wiem, po prostu wariuję)? Jeśli nie, to jakie mogą być przyczyny, bo na forach internetowych w podobnych sytuacjach jedni mówią, że zdarza się, inni, że to źle dobrane tabletki (choć te jak dotąd znosiłam fantastycznie), inni, że to ciąża...

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Tabletki antykoncepcyjne prawidłowo stosowane mają prawie 99% skuteczność. Dobrze stosowana prezerwatywa o wysokiej jakości może osiągać skuteczność bliską 95-97%. Szansa na to, że jest Pani w ciąży jest bardzo bliska zeru. Właściwie to dziwię się Pani, że stosuje Pani jednocześnie tabletki i prezerwatywę... Jeśli niepokoi Panią krwawienie, warto udać się do ginekologa na badanie i pobranie cytologii (powodem plamień może być np. infekcja lub nadżerka).

Pozdrawiam!