Plamienie podczas brania tabletek w skutek interacji z lekami

Witam,  Chciałabym się poradzić odnośnie wpływu witaminy C i F*** na tabletki N***. Kiedyś brałam je regularnie przez kilka lat i nie było żadnych problemów. Obecnie biorę drugie opakowanie bez 7 dniowej przerwy, ze względu na urlop w kraju. Podczas którego dostałam zapalenia pęcherza, stąd te dodatkowe leki. Rozpoczęłam ich branie w 6 dniu przyjmowania drugiego opakowania tabletek do 10 dnia cyklu włącznie, po tym czasie F*** i witaminę C ( 3 tabletki dziennie) odstawiłam gdyż objawy z pęcherzem ustąpiły. Niestety od ok.11-12 dnia przyjmowania N*** wystąpiły plamienia. Czytałam, że witamina C wzmacnia działanie estrogenu podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych ale co się dziej po jej odstawieniu? Tabletki nie działają?Obecnie dalej biorę tabletki z tego opakowania(15 dzień) ostatni stosunek płciowy był w dniu 10 dniu cyklu, przebywam obecnie za granicą i nie mam możliwości skonsultowania się z ginekologiem.  Proszę o komentarz

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Producenci witaminy C podają, że przyjmowanie dobowej dawki kwasu askorbinowego powyżej 1 g (czyli 1000 mg) może wpływać na działanie innych leków, takich jak niektóre antybiotyki, preparaty żelaza i leki zawierające estrogeny (czyli np. tabletki antykoncepcyjne). Duże dawki witaminy C mogą zwiększać stężenie tych leków, potęgując ich toksyczność. Czy brała Pani, witaminę C w tak dużej dawce? Zwiększenie toksyczności polega na tym, że jest działanie antykoncepcyjne, ale są też większe szanse wystąpienia działań niepożądanych przyjmowanych leków. Do działań niepożądanych tabletek antykoncepcyjnych zalicza się również acykliczne krwawienie lub plamienie.

W przypadku, gdy plamienia lub krwawienia będą się przedłużać, należy zgłosić się do ginekologa. Jeżeli szybko ustąpią, można kontynuować antykoncepcję. Jeżeli jednak takie plamienia będą się powtarzać, również należy zgłosić się do lekarza.

Serdecznie pozdrawiam